Centrum pre rodinu sa nachádza v prostredí Slanských vrchov, v rekreačnej oblasti Sigord v blízkosti Prešova. Slanské vrchy sú pohorím sopečného pôvodu situovaným na východnom Slovensku. Návštevníkov upúta najmä tichá nedotknutá príroda a hlboké lesy. Turisticky zaujímavé sú divoké skalné zoskupenia a krásne bralné scenérie. Pre peších turistov je v Slanských vrchoch vybudovaná sieť turistických značkovaných chodníkov.
- Vrch Šimonka
Je najvyšším vrchom Slanského pohoria (1092 m n.v.), vypína sa nad obcou Zlatá Baňa. Vrcholovú časť tvorí národná prírodná rezervácia. Výstup nie je náročný, a pri dobrom počasí poteší krásny výhľad na okolité kopce a končiare Tatier.
V tomto regióne sú z turistického hľadiska zaujímavé aj ďalšie trasy. Podobný pohľad ako zo Šimonky sa ponúka aj pri zdolaní blízkej Čiernej hory (n.v. 1072,7 m). Nad 1000 m n. v. presahujú v Slanskom pohorí ešte Tri chotáre s nadmorskou výškou 1 025,2 m.
- Hrad Bodoň – Stopy po hrádku sú na skalnej plošine, na okraji ktorej je väčšia pravidelná vyvýšenina – stopa po obvodovom opevnení. Stopy po kamennej veži sú v najvyššej časti plošiny a ešte dnes je odčítateľný jej kruhový pôdorys.
- Zbojnícky hrad – Zvyšky zrúcanín ležia na západnom úpätí vrchu Tri chotáre (1025,2 m) na strmom mieste zvanom Zámok (661 m) v katastri obce Ruská Nová Ves. Informácie o zbojníckom hrade najdete tu. Z centra pre rodinu je na Zbojnícky hrad pekná ciklotúra, ktorá vedie cez les.
- Tu si môžete stiahnúť mapku vo formáte kmz a formáte kml. Vzdialenosť od centra je približne 5,2 km.
- Dubnické opálové bane – Slanské vrchy sú najväčším vulkanickým pohorím na východnom Slovensku. V minulosti tu bola významná ťažba zlata, striebra, antimónu a ortuti. Zvlášť v obci Zlatá Baňa a jej okolí. Dodnes sú sprístupnené unikátne Dubnické opálové bane, ktoré sa nachádzajú v strede severnej časti Slanských hôr. Od Prešova sú vzdialené asi 28 km. Dubnické ložiská drahého opálu sú výnimočným fenoménom z celosvetového hľadiska. Nikde na svete nebol drahý opál ťažený banským spôsobom v takom veľkom rozsahu a tak dávno. Sprístupnená časť opálových baní tvorí Opálový náučný chodník, ktorý je veľkým lákadlom pre turistov.
- Lesný náučný chodník – Zaujímavosťou je tiež Lesný náučný chodník. Turistický aj cyklistický.
Zaujímavosti na trase a témy stanovíšť:
História lesníctva – lesná železnička – plavebný vodný kanál – historické udalosti: Pamätný háj kráľovnej Alžbety (1898), Sigordský háj lesných drevín (1928)
Súčasné lesníctvo – význam lesa a jeho funkcie – lesné škôlkarstvo – výchova porastov
Poľovníctvo – poľovná zver – starostlivosť o zver
Škola v prírode – škola bez tried – lesná pedagogika – učenie poznaním
Poznávanie prírody – rastliny, dreviny a živočíchy
- Šport – Súčasťou ponuky Centra pre rodinu je futbalové ihrisko a asfaltový tenisový kurt, ktoré sú vhodným priestorom pre športové aktivity či program pre deti. V prípade nepriaznivého počasia je možné na športové aktivity využiť veľkú školskú telocvičňu.
- Minerálny prameň Šťavica – Súčasťou náučného chodníka je aj Minerálny prameň šťavica, ktorý tiež býva samostatným cieľom s možnosťou pikniku.
- Kúpanie – V letnej sezóne Sigord priťahuje nielen milovníkov turistiky, ale aj tých, podľa ktorých k letu patrí voda a kúpanie. Vo vzdialenosti 4 km od Centra pre rodinu sa nachádza nekryté kúpalisko s imitáciou slanej morskej vody, ktoré je súčasťou rekreačného strediska Zelený breh. V areáli je aj menšie detské kúpalisko, vhodné aj pre veľmi malé deti.
- Lyžovanie – V zimnej sezóne sa dá využiť blízky svah s lyžiarskym vlekom.
- Atrakcie v obci Zlatá Baňa – Slanské vrchy sú najväčším vulkanickým pohorím na východnom Slovensku. V minulosti tu bola významná ťažba zlata, striebra, antimónu a ortuti. Zvlášť v obci Zlatá Baňa vzdialenej od Centra pre rodinu 2 km, a jej okolí. Preto sa tu v letných mesiacoch pravidelne koná Súťaž v ryžovaní zlata, spojená so sprievodným kultúrno-zábavným programom. V zimnom období sa zasa koná súťaž Psích záprahov.